Davlat gerbiga 28 yil to‘ldi
Bugun, 2-iyul O‘zbekiston Respublikasi davlat gerbining qabul qilinganligiga 28 yil bo‘ldi. Darhaqiqat, davlat gerbi, bayrog‘i va madhiyasi ham davlat ramzi hisoblanadi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasining Davlat gerbi gullagan vodiy uzra charaqlab turgan quyosh tasviridan hamda so‘l tomonida bug‘doy boshoqlari, o‘ng tomonida ochilgan paxta chanoqlari suvrati tushirilgan chambardan iborat.
Gerbning yuqori qismida Respublika jipsligining ramzi sifatida sakkiz qirrali yulduz tasvirlangan: sakkiz qirra ichida joylashgan yarim oy va yulduz musulmonlarning qutlug‘ ramzidir.
Gerbning markazida himmat, oliyjanoblik va fidoyilik timsoli bo‘lgan afsonaviy Humo qushi qanotlarini yozib turibdi. Ushbu ramz va timsollar xalqimizning tinchlik, yaxshilik, baxt-saodat, farovonlik yo‘lidagi orzu-umidlarini ifodalaydi.
Gerbning pastki qismida Respublika Davlat bayrog‘ini ifoda etuvchi chambar lentasining bandiga «O‘zbekiston» deb yozib qo‘yilgan.

Государственному гербу 28 лет
Сегодня, 2 июля, исполняется 28 лет со дня принятия Государственного герба Республики Узбекистан. Государственный герб, также как и флаг и гимн, является государственным атрибутом.
К сведению: Государственный герб Республики Узбекистан представляет собой изображение золотистого восходящего солнца с лучами над горами, реками и долиной, окруженными венком, состоящим справа из колосьев пшеницы и слева — из веток хлопчатника с раскрытыми коробочками хлопка. Венки с пшеницей и хлопком перевиты с лентами из цветов государственного флага Узбекистана. В верхней части герба находится мусульманский символ Руб аль-хизб, представляющий собой восьмиконечную звезду голубого цвета с золотистой каймой, внутри которой изображены белые полумесяц и пятиконечная звезда.
В центре герба изображена серебристого цвета мифическая птица Хумо с раскрытыми крыльями. Внизу на банте ленты венка, символизирующей государственный флаг республики, надпись «OʻZBEKISTON».