AOKA hamda O‘zJOKU o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
Bugun, 2021-yilning 2-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi hamda O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti o‘rtasida Memorandum imzolandi.
Agentlik rahbari Asadjon Xodjayev, universitet rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja hamda boshqa mas’ullar ishtirok etgan ushbu tadbirda o‘zaro hamkorlik haqida kelishib olindi.
Ta’kidlash joizki, milliy mass-medianing kadrlari salohiyatini, ularning axborot makonidagi raqobatbardoshligini oshirish, shu maqsadda o‘quv treninglari, seminarlar va boshqa tadbirlarni o‘tkazish, soha uchun kadrlarni tayyorlash va taqsimlash masalalarida davlat boshqaruvi organlari, o‘quv muassasalari bilan hamkorlik qilish Agentlikning ustuvor vazifalaridan biri etib belgilangan. Universitet bilan yo‘lga qo‘yilayotgan aloqalar ham ana shu vazifalar ijrosiga qaratilgan.
Kelishuv doirasida Agentlikning ish faoliyati yo‘nalishlari bo‘yicha talabalar uchun tanishtiruv va malakaviy amaliyot, stajirovka o‘tashni tashkillashtirish ko‘zda tutilgan.
Memorandum Agentlik hamda Universitet uchun muhim ahamiyatga ega masalalar bo‘yicha konsultatsiyalar o‘tkazish, ustuvor innovatsion loyihalarni ishlab chiqish hamda ularni joriy etishda dasturilamal bo‘lib xizmat qiladi.
Muloqot davomida mediasavodxonlik va zamonaviy jurnalistikadagi tendentsiyalar haqida adabiyotlar, o‘quv qo‘llanmalarini yaratish, chop etish va hududlarga yetib borishini ta’minlash, shuningdek, taniqli jurnalistlar, soha faxriylari bilan uchrashuvlar, mahorat darslari, ijodiy kechalar tashkil etish kabi hamkorlikning yangi yo‘nalishlari bo‘yicha takliflar ma’qullandi.

Подписан Меморандум между УЖМК и АИМК
Сегодня, 2 февраля 2021 года подписан Меморандум между Университетом журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана и Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.
В ходе мероприятия, в котором приняли участие ректор университета Шерзодхон Кудратходжа, руководитель Агентства Асаджон Ходжаев и другие представители двух организаций, был подписан меморандум о сотрудничестве.
Следует отметить, что одной из приоритетных задач Агентства - это сотрудничество с органами государственного управления, образовательными учреждениями в вопросах повышения кадрового потенциала национальных масс-медиа, их конкурентоспособности в информационном пространстве, проведения с этой целью учебных тренингов, семинаров и других мероприятий, подготовки и распределения кадров для отрасли. Налаживаемые связи с университетом также направлены на выполнение этих задач.
В рамках соглашения предусматривается организация ознакомительной и квалификационной практики, стажировки для студентов по направлениям деятельности Агентства.
Меморандум служит программным руководством для проведения консультаций по вопросам, имеющим важное значение для агентства и Университета, разработки и внедрения приоритетных инновационных проектов.
В ходе диалога были одобрены предложения по новым направлениям сотрудничества, таким как создание, издание и обеспечение доступа в регионы литературы, учебных пособий о медиаграмотности и тенденциях в современной журналистике, а также организация встреч, мастер-классов, творческих вечеров с известными журналистами, а также ветеранами сферы.