O‘zJOKU va Huawei: hamkorlik sari yo‘l
Bugun O‘zJOKU hayotida yana bir tarixiy voqelik yuz berdi. Biz endilikda Xitoyning mashhur 华为技术有限公司 – Huawei kompaniyasi bilan hamkorlik qila olamiz. Universitetimiz hamda ushbu kompaniya o‘rtasida imzolangan bugungi Memorandum bunga yo‘l ochdi. Hamkorlikdan ko‘zlangan maqsad, Huaweining Universitet Axborot texnologiyalar markazini rivojlantirish uchun sarmoya kiritishiga erishish hamda birgalikda kompaniyaning sohaga oid loyihalarini amaliyotga tadbiq qilishga ko‘maklashishdan iboratdir.
Huawei axborot texnologiyalarini ishlab chiqaruvchi dunyoning eng yirik kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Unga 1987-yilda Ren Chhengfei tomonidan asos solingan. O‘sha paytda Xitoyning barcha telekommunikatsion texnologiyalari chet eldan olib kelinar edi. Mahalliy ishlab chiqaruvchilar orasida aynan Huawei birinchi bo‘lib Xitoy milliy telekommunikatsiya tizimini ishlab chiqish bo‘yicha shartnomani qo‘lga kiritdi. O‘sha davrda kompaniya asoschisi Ren Chhengfei "O‘z kommutatsiya uskunalariga ega bo'lmagan millat o‘z harbiy kuchlariga ega bo‘lmagan xalq kabidir", - deya ta'kidlagan edi.
1996 yil Pekinda hukumat mahalliy telekommunikatsiya ishlab chiqaruvchilarini qo‘llab-quvvatlash va xorijiy raqobatchilarning kirishini cheklash bo‘yicha aniq dastur qabul qiladi. Bu voqelik Kompaniya uchun yana bir muhim burilish davri bo‘ldi.
1999-yilda Huawei O‘zbekistonga kirib keldi. Oradan 20 yil o‘tib Kompaniya O‘zbekiston Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi.
Memorandum imzolash jarayonida O‘zJOKU professor-o‘qituvchi hamda talabalari Huawei faoliyati bilan tanishishdi. Shunda ko‘pchilikni qiziqtiradigan Internet tezligi va aloqa sifati to‘g‘risidagi savol o‘rtaga tashlandi. Bunga kompaniya xodimlari “Quyosh panellari yordamida ishlaydigan maxsus qurilmani hududlardagi telekommunikatsion antennalarga o‘rnatish orqali erishish mumkin”, - deya javob berishdi. Ularning afzalligini mijozlarga tushuntirish uchun esa kuchli PR mutaxassislari kerak.
Huawei kompaniyasi mahsulotlari bizga nima uchun kerak? Huawei tomonidan ishlab chiqarilgan axborot texnologiyalari orqali biz 5G tezlikda ishlovchi internet tizimiga hamda 4K tiniqlikdagi kameraga ega bo‘lishimiz mumkin. Shuningdek, ushbu kompaniya loyihasi asosida Quyosh energiyasidan unumli foydalanib, maxsus qurilma yordamida Respublikamiz chekka hududlaridagi aloqa sifatini yaxshilash imkoni tug‘iladi.

JMCU and Huawei: on the way of cooperation
Today, another historic event has occurred in the life of Journalism and mass communication university of Uzbekistan. From now on, JMCU will cooperate with the famous Chinese company - Huawei. The signing of the memorandum between the two sides was proof of it. The main goal of the cooperation is support from Huawei in the development of the university’s information technology centre and the implementation of joint projects.
Huawei is one of the world's largest telecommunications companies. In 1987, the former officer, deputy head of the Engineering Corps of China, Ren Zhengfei, decided to establish his own company and take part in the technological development of the Middle Kingdom with it. For his company, Ren Zhengfei coined the name Huawei, which has a double meaning: the first syllable from the Chinese language translates as "delicious", but at the same time also means "China." The second syllable means "action" or "achievement." As a result, Huawei can be translated as "magnificent achievement" or as "acts of China."
The company itself has existed in the market of Uzbekistan since 1999. It cooperates with local telecom operators, Internet service providers, system integrators and state-owned companies. The company also pays great attention to social corporate responsibility, implementing a number of social projects aimed at supporting and developing talents in the field of ICT and media space, as well as exchanging experience with industry representatives in China.
The leadership and students of the university also got acquainted with the activities of Huawei. Students asked various questions, one of which related to the speed of the Internet and the quality of communication, to which the company employees answered as follows: “To achieve a good speed of the Internet, you can install special solar panels on telecommunication antennas in a certain area. And in order to explain their advantages to customers, we need strong PR specialists. "
Why do we need Huawei products? Thanks to the information technology developed by Huawei, we can have 5-speed Internet and a 4K camera. The company will also be able to use solar energy to improve the quality of communications in remote areas of the country.
Note that for university graduates, Huawei offers the project “Seeds for the future”. Thanks to this project, students have a great opportunity to learn even better knowledge in the IT field.