Buyuk Britaniya: O‘zJOKUning yangi hamkori
Kecha Buyuk Britaniyaning Favqulodda va Muxtor elchisi Timoti Torlot boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetiga tashrif buyurdi. Universitet rahbariyati mehmonlarni universitet faoliyati, shuningdek, universitet hududida olib borilayotgan qurilish ishlari bilan tanishtirdi.
Tashrif davomida talabalar bilan davra suhbati o‘tkazildi. Kirish qismida universitet rektori Sherzodxon Qudratxo‘jaev o‘z nutqida O‘zbekiston bilan Buyuk Britaniya o‘rtasidagi munosabatlar yangi davrga kirib borayotganini ta’kidladi.
Talabalar elchi janobalariga jurnalistika, ta’lim, siyosat, ijtimoiy sohalariga oid o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar. Berilgan savollar saviyasi esa yosh jurnalistlarning bo‘lajak kasbiga bo‘lgan qiziqishlari yuqori ekanining tasdig‘i bo‘ldi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
"Talabalar bilan uchrashuv juda samimiy va norasmiy edi, talabalar hatto xayrlashmoqchi emas edilar. Ular ko‘proq yangi va g‘ayrioddiy ma’lumotga ega bo‘lishni xohlashdi. Biz axborot tezda eskirayotgan paytda yashayapmiz. Mushtariylarni ma’lumotga bo‘lgan e’tiborini qozonish va uning haqqoniy ekanligida ishontirish hozirgi kunda juda qiyin bir masala.
Dunyo tarixida ilk marotaba so‘z erkinligini mustahkamlagan "Huquq qonunlari" 330 yil oldin Britaniya parlamenti tomonidan qabul qilindi. O‘zbekiston esa so‘z erkinligiga uch yil avval qadam qo‘ydi. Shunga qaramasdan taraqqiyot natijalari hozirdan ko‘zga tashlanmoqda", - dedi Sherzodxon Qudratxo‘jaev. Universitetimiz yosh bo‘lsa-da, u o‘zining oldiga katta rejalar qo‘ygan. Unga erishish uchun xorijiy hamkasblarning ishtiroki va biz bilan hamkorlik qilishi juda muhim.
Talabalar bo‘sh vaqtlarini unumli o‘tkazishlari uchun biz uzoq muddatli seminar, master-klasslar tashkil etishni rejalashtirmoqdamiz. Ushbu mahorat darslarini "BBC", "Times"da faoliyatlarini olib borayotgan malakali jurnalistlar bilan tashkillashtirish maqsadga muvofiq bo‘lar edi.
Britaniya tomoni takliflar uchun o‘z minnatdorchiligini bildirib, universitet tuzilishini, talabalarning bilim saviyasini yuqori baholadi. "Men hamkasblarimni doimo universitetga kelib, har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini istayman. Haqiqatdan ham, 2 yil davomida universitet katta natijalarga erishibdi. Biz har qanday yo‘l bilan yosh universitetga yordam berishdan mamnun bo‘lamiz. Axir, mamlakat manfaati uchun xizmat qilishi mumkin bo‘lgan mutaxassislarni yetishtirish juda muhimdir",- dedi Timoti Torlot.
Shuningdek, bugungi kunda idora rahbarining o‘rinbosari maqomiga tenglashtirilgan matbuot kotiblarining tobora o‘sib borayotganligi haqida so‘z bordi.
Bundan tashqari, delegatsiya vakillari universitet uchun qanday yordam bera olishlari mumkinligi haqidagi so‘roviga universitet rektori quyidagicha javob berdi: "Agar bizning universitetimizda ekojurnalistika, media savodxonlik, media ta’lim, media madaniyat bo‘yicha talabalarga yetuk mutaxassislar dars berishsa, biz juda ham xursand bo‘lar edik. Bundan tashqari, talabalar va o‘qituvchilar almashuv dasturini tashkil etish maqsadga muvofiq bo‘lar edi". Ushbu takliflar xorijiy mehmonlar tomonidan yuqori darajada baholandi.
Bu faqat boshlanishi! Talabalar va magistrlarni yoqimli hamda kutilmagan sovg‘alar kutmoqda. Bizni kuzatib boring va qaynoq yangiliklardan xabardor bo‘ling!

Великобритания: новый партнёр УЖМК
Вчера Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана посетила делегация Великобритании во главе с Чрезвычайным и полномочным послом, Тимоти Торлотом. Руководство университета ознакомило гостей с деятельностью учебного заведения, а также со строительными работами, проводящимися на территории ВУЗа.
Ректор УЖМК, Шерзодхон Кудратходжаев в своей вступительной речи подчеркнул, что отношения между Узбекистаном и Великобританией вступают в новую эпоху. В частности, разивается и образовательная сфера. Затем господин Торлот похвалил молодых журналистов, так как несмотря на то, что данная профессия является нелегкой и рискованной, студенты жаждут получить необходимые журналистские навыки.
Пользуясь отличным случаем, студенты задавали интересующие их вопросы не только в сфере журналистики, но и высшего образования, политики, социальной сферы. Вопросов со стороны учащихся было очень много, что очередной раз подтверждало заинтересованность молодых журналистов в будущей профессии.
После ответов на вопросы студентов, руководство университета и представители посольства Великобритании провели встречу за круглым столом. "Встреча со студентами была настолько искренней и неформальной, что студенты не хотели прощаться. Им все больше и больше хотелось получить новой и необычной информации. Сейчас мы живем в такое время, когда информация быстро устаревает и теряет свою значимость. Очень сложно в такое время удержать читателя и заставить его убедиться в достоверности информации.
«Билль о правах», который впервые в истории мира законодательно закрепил свободу слова, был принят британским парламентом 330 лет назад. Узбекистан начал шаги по направлению к свободе слова только три года назад. Но прогресс налицо", - отметил Шерзодхон Кудратходжаев. Несмотря на то, что наш университет является молодым, перед собой он ставит большие планы, в достижении которых неоценима роль участия и сотрудничества между иностранными коллегами.
Мы хотим организовать продолжительные семинары, мастер-классы для того, чтобы студенты в свободное от учебы время посещали их и развивались. Лекторами курсов могли бы стать высококвалифицированные журналисты из BBC, Times и т.д.
Британская сторона выразила свою признательность за приглашение и высоко отметила структуру университета. "Я хочу, чтобы мои коллеги постоянно приходили к вам и поддерживали всесторонне. Действительно, за 2 года университет добился значительных результатов. Поэтому мы будем только рады помочь любым образом молодому ВУЗу. Ведь очень важно вырастить специалистов, которые могли бы служить во благо страны", - сказал Тимоти Торлот.
Также была отмечена растущая роль пресс-секретарей, которые на сегодняшний день приравнены к статусу заместителя руководителей оганов.
Кроме того, делегация поинтересовалась тем, чем может помочь их сторона. "Мы были бы очень рады, если бы в нашем университете преподавали специалисты по экожурналистике, медиаграмотности, медиаобразованию, медиакультуре. Кроме того, организовать программу обмена студентами и профессорско-преподавательским составом". Данные предложения были высоко оценены иностранными гостями.
Это только начало! Впереди студентов и магистров ждут приятные сюрпризы. Следите за нами и будьте в курсе горячих новостей!