2024-yil 6-8 may kunlari Markaziy Osiyo jurnalistlari forumi oʻtkaziladi
Bugun kunning ikkinchi yarmida O‘zJOKUga Fransiyaning OAVni rivojlantirish agentligi loyihalar koordinatori Timote De Mayar boshchiligidagi delegatsiya keldi. Uchrashuv joriy yilning 6-8 may kunlari oʻtkazilishi rejalashtirilgan "Markaziy Osiyo jurnalistlari forumi" bag'ishlandi. Ushbu forumda Oʻzbekistondan tashqari Markaziy Osiyodan 40 nafar va Fransiyadan 15 nafar jurnalist ishtirok etishi kutilmoqda.
Forumdan koʻzlangan maqsad:
— jurnalist etikasi, kasbi jihatidan kelib chiqib so'z erkinligi targʻib qilish;
— axborotni iste'mol qilish bilan bogʻliq yuz berayotgan oʻzgarishlarga moslashish, ya'ni bugungi kunda ommalashib borayotgan podkastlar, sun'iy intellekt va OAV larini moliyalashtirish uchun mablagʻlar izlash masalalari;

Форум журналистов Центральной Азии и Франции пройдет 6-8 мая 2024 года
Сегодня УЖМКУз посетила делегация во главе с координатором проекта Французского агентства развития СМИ Тимоти Де Майар. Встреча была посвящена «Форуму журналистов Центральной Азии и Франции», который пройдет 6-8 мая текущего года с столице Узбекистана.
Помимо представителей СМИ Узбекистана, в форуме ожидается участие 40 журналистов из других стран Центральной Азии и 15 из Франции.
Цель форума:
— продвижение свободы слова на основе журналистской этики;
— адаптация к изменениям в потреблении информации, развитие популярных сегодня подкастов и других форм современных коммуникаций, использование искусственного интеллекта в СМИ и вопросы финансовой устойчивости медиа в новых реалиях;