AQSHning yetakchi universiteti bilan birinchi ma’ruza
Health, environment and risk reporting. AQShning yetakchi universiteti bilan birgalikda o‘tkazilgan birinchi ma’ruza.
2021-yil 13-fevralda Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida AQShning Michigan universiteti professori Erik Fridman bilan birinchi seminar-uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti tomonidan talabalariga umumiy o‘qitish yo‘nalishlari, darsni o‘tkazish tartibi, ushbu kursni tamomlagan jurnalistlarning asosiy afzalliklari tanishtirildi.
Keyinchalik professor Erik Fridman konferensiyaga qo‘shildi. Ma’ruzaning birinchi mavzusi “Beat journalism” bo‘ldi. Professor talabalarga jurnalistika “beat”, uning umumiy jurnalistikadan qanday farq qilishi va mutlaqo har qanday sohada ishlaydigan va ma’lumot beruvchi jurnalist qanday qilib “beat” jurnalistga o‘tishi mumkinligi haqida gapirib berdi.
O‘quv seminari interaktiv shaklda bo‘lib o‘tdi - birinchi navbatda interaktiv mashg‘ulotlar bo‘lib, uning davomida shogirdlar va ma’ruzachilar hamda talabalarning o‘zaro aloqalari amalga oshiriladi.
Kurs 15 hafta davom etadi, bu davrda talabalar “Sog‘liqni saqlash, atrof-muhit va xatarlarni hisobga olish” mavzularini yoritishning o‘ziga xos xususiyatlarini o‘zlashtirish, ushbu mavzularni yoritishga ixtisoslashgan resurslarni o‘rganish va mutaxassislar bilan ishlash imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

Первая лекция совместно с ведущим университетом США
Health, environmental and risk reporting. Как прошла первая лекция совместно с ведущим университетом США
13-го февраля 2021 года в стенах Университета журналистики и массовых коммуникаций прошла первая семинар-встреча с профессором Мичиганского Университета Соединённых Штатов - Эриком Фридманом.
Команда проекта со стороны Университета журналистики и массовых коммуникаций ознакомила студентов общими направлениями обучения, порядком прохождения курса, основными преимуществами, которыми будут обладать журналисты, прошедшие данный курс.
Позже, к конференции присоединился профессор Эрик Фридман. Темой первой лекции стала "Beat journalism". Профессор рассказал студентам о "beat" журналистике, в чем её отличия от общей журналистики и как журналист, работающий и освещающий информации абсолютно любой сферы, может переквалифицироваться в "beat" журналиста.
Семинар тренинг проходил в интерактивной форме – прежде всего, диалоговое обучение, в ходе которого осуществляется взаимодействие между студентами и лекторами, а также между самими студентами.
Курс будет продолжаться 15 недель, в течение которых у студентов будет возможность освоить особенности освещения тем по «Health, environmental and risk reporting», изучить ресурсы, которые специализируются на освещении данных тем, работать с экспертами.