Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur. Aynan ushbu ismlar tufayli o‘zbek yeri qadim zamonlardan buyon insoniyatning madaniy xazinalaridan biri hisoblanadi. Bugun Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida ikki buyuk inson, Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zJOKU rektori hamda barcha professor-o‘qituchilar, talabalar ishtirok etib, ikki davlat arbobining hayoti va ijodini yod olishdi. Universitet rektori, Sherzodxon Qudratxojayev o‘z nutqida: "Ajdodlarimizning boy adabiy merosi bugungi kungacha ham chuqur ma’no-mazmunga ega. Navoiy va Bobur o‘z g‘azal va ruboiylarida sevgi, do‘stlik, go‘zallikka intilish kabi masalalarni ko‘tarishgan. Ularning she’rlarida insonning xulqi va ma’naviy kamoloti masalalariga ham to‘xtalib o‘tilib, o‘zlarida eng yaxshi axloqiy fazilatlarni tarbiyalashga oid samimiy maslahatlar berishgan. Biz kimlarning avlodidan ekanligimizni va bunga munosib bo‘lishimiz kerakligini unutmasligimiz kerak.
Shundan so‘ng talabalar buyuk ajdodlar ijodidan g‘azallar, ruboiylarni aytib berdilar. Vatanparvarlik ruhidagi qo‘shiqlar va milliy raqslar tadbirning barcha ishtirokchilarini lol qoldirdi. "Bosma ommaviy axborot vositalari" yo’nalishi talabasi Akmalbek Yo‘ldoshev esa ijodiy tadbir davomida Navoiy va Boburni mohirlik bilan tasvirlashga muvaffaq bo‘ldi.

Низкий поклон нашим великим предкам
Алишер Навои и Захириддин Мухаммад Бобур... Благодаря этим именам узбекская земля испокон веков по праву считается одной из культурных сокровищниц человечества. Сегодня в Университете журналистики и массовых коммуникаций состоялось торжественное мероприятие, приуроченное ко дню рождения двух великих людей и государственных деятелей. Как мы знаем, Алишеру Навои в этом году исполняется 579 лет со дня рождения (09.02.1441 - 03.01.1501), а Захириддину Мухаммад Бабуру – 537 лет (14.02.1483 – 26.12.1530).
На мероприятии, посвященному творческому наследию Навои и Бабура, участвовал ректор УЖМК, который в ходе своего выступления отметил: "Богатое литературное наследие наших предков и по сей день несет в себе глубокий смысл. В своих газелях и рубаях Навои и Бабур поднимали такие проблемы человеческих отношений, как любовь, дружба, стремление к прекрасному. В их поэзии затронуты вопросы нравственности и духовного совершенства человека, даются искренние советы воспитания в себе лучших моральных качеств. Мы не должны забывать, чьми потомками мы являемся и быть достойными их".
Затем студенты читали газели, рубаи из творчества великих предков. Патриотические песни и национальные танцы вызвали восхищение у всех участников мероприятия. А студент направления "Печатные СМИ", Акмальбек Юлдашев на протяжении творческого мероприятия смог искусно изобразить Навои и Бабура.