Huawei O‘zJOKU bilan birgalikda “O'zbekistonning AKT-sharhlovchisi” tanlovini oʻtkazadi
Bu yil “Bizning hayotimizda AKT texnologiyalarining ahamiyati” mavzusi qizgʻin muhokama qilinmoqda. Birinchidan, bu mamlakatimizning “Ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb nomlangan 2020-yildagi rivojlanish yoʻnalishi bilan, ikkinchidan esa, oʻzaro muloqotlarimizning katta qismini onlayn tartibga oʻtkazishga sabab boʻlgan global pandemiya bilan bogʻliq. Biz – Huawei jamoasi, AKT infratuzilmasini oʻz vaqtida mustahkamlash barcha qiyinchiliklarni yengishga va barcha  uchun raqamli xizmatlardan foydalanish imkoniyatining yaratilishiga yordam beradi deb hisoblaymiz.
20 yil davomida Huawei kompaniyasi aloqa operatorlari va AKT sohasidagi sheriklari bilan oʻzaro hamkorlikda respublikada aloqa xizmatini yoʻlga qoʻyish boʻyicha muhim loyihalarda ishtirok etdi. Biz har doim mamlakatda AKT sohasini rivojlantirishga hissa qoʻshish va ushbu sohadagi boʻlajak va mavjud mutaxassislarni qoʻllab-quvvatlash uchun iqtisodiyotning turli sohalaridagi barcha davlat idoralari va tashkilotlarining AKT bilan bogʻliq nuqtalarini topib ular bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga harakat qildik.
Huawei kompaniyasi oʻzining boʻlgʻusi kasbi sifatida axborot texnologiyalarini tanlagan yosh isteʼdodlarni qoʻllab-quvvatlashga katta eʼtibor qaratadi, biroq shu bilan birga, mamlakatda IT-jurnalistikani rivojlantirish kabi yoʻnalish haqida ham unutmaydi. 2019-yilda Huawei kompaniyasi Oʻzbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti bilan AKT jurnalistlarini tayyorlashda hamkorlik qilish va bu hamkorlikni amalga oshirishda oʻzaro manfaatdorlikka erishish koʻzda tutilgan oʻzaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Memorandum doirasida Huawei kompaniyasi va Oʻzbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti telekommunikatsiya va IT-sanoati mavzusiga qiziqqan va ixtisoslashgan, tajribali hamda endi ish boshlangan jurnalistlar (talabalar), shuningdek raqamli texnologiyalar haqida yozishni yaxshi koʻradigan IT mutaxassislari ishtirok etishi mumkin boʻlgan “O'zbekistonning AKT-sharhlovchisi” milliy tanlovi boshlanganligi toʻgʻrisida xabar beradi.
Tanlovda ishtirok etish uchun quyidagilar kerak boʻladi:
Oʻz maʼlumotlaringizni (ism, familiya, yashash shahri, ish/oʻqish joyingiz, ijtimoiy tarmoqlardagi kanalingiz) koʻrsatgan holda @ICTobserverUZ_bot telegram botda roʻyxatdan oʻtish.
I. Ishtirokchilar texnologiyalar haqidagi uchta savolga javob berishlari kerak boʻladi:
• 5G nima, qaysi mamlakatlar ushbu sohada kashfiyotlarni amalga oshirdi va 5G Oʻzbekistonga qanday innovatsiyalarni olib keladi?
• Qaysi rivojlanish yoʻnalishlari Raqamli Oʻzbekistonga asos boʻlishi kerak? Mamlakat rahbariyati birinchi navbatda nimalarga eʼtibor berishi kerak?
• Aqlli shahar. Sizning orzuingizdagi shahar qanday boʻlishi kerak? Ushbu orzuni amalga oshirish uchun hal qilinishi kerak boʻlgan asosiy muammolar nimalardan iborat?
Javoblarni insho yoki hikoya shaklida yozish mumkin (700 ta so'zdan kam bo'lmagan xajmda). Asosiy shart – bu ijodiy ishda #HuaweiUzbekistan va #ICTobserverUZ xeshteglarini tilga olib oʻtish, shuningdek ijtimoiy tarmoqdagi oʻz sahifasida ijodiy mahsulotni nashr etish va telegram botga nusxalash. Eng toʻgʻri, qiziqarli  va batafsil matnlarni taqdim etgan 20 nafar ishtirokchi sertifikat oladi va ular ikkinchi bosqichda qatnashishlari mumkin boʻladi.
II. Tanlov ishtirokchilariga Huawei kompaniyasi rivojlantirayotgan ustuvor texnologiyalardan biri – 5G, bulutli texnologiyalar, sunʼiy intellekt va aqlli shahar mavzusida insho (700 ta so'zdan kam bo'lmagan xajmda) yozish taklif etiladi. Ijodiy ishni ijtimoiy tarmoqlarda nashr etish, postni #HuaweiUzbekistan va #ICTobserverUZ xeshteglari bilan belgilash va telegram botidagi tegishli havolalarning nusxasini qoʻyish kerak boʻladi. Tanlangan mavzuni sifatli ochib bergan va auditoriyadan eng koʻp “tabiiy” ijobiy javoblarni olgan 10 nafar ishtirokchi tanlovning final bosqichida ishtirok etadi.
III. Finalchilar Huawei kompaniyasi mutaxassislari bilan intervyu olib borishadi. Tanlov shartlariga koʻra, tayyor materiallar Huawei kompaniyasining korporativ resurslarida joylashtiriladi va nomzodning ijtimoiy sahifasiga ham nusxalanadi. Maʼruzachilar fikriga koʻra eng savodli va ommabop (layklar, sharhlar va repostlar soni boʻyicha) suhbatlar tayyorlagan 3 ta sharhlovchilar 1, 2, 3-oʻrinlar uchun sovrinlar bilan taqdirlanadilar. Ishtirokchilar materiallar shaklini oʻz xohishiga koʻra tanlaydilar – matn, video va boshqa formatlarga ruxsat beriladi. Ijodkorlik va nostandart taqdimot mamnuniyat bilan qabul qilinadi va tanlov ishtirokchilariga ball qoʻshadi.
Tanlov materiallarini tekshirish va baholash jurnalistika va AKT texnologiyalari sohasining tajribali vakillari tomonidan amalga oshiriladi:
- Aleksandr Suchkov, IT jurnalist;
- Baxtiyor Nasimov, jurnalist va yozuvchi;
- Sherzodxon Qudratxo'jaev, Oʻzbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori;
- Davron Azizov, Huawei O’zbekiston kompaniyasining korporativ aloqalar departamenti rahbari.
Ishtirokchilarni roʻyxatdan oʻtkazish va tanlovning birinchi bosqichi 15-oktyabrdan 15-noyabrgacha davom etadi. Ikkinchi bosqichga chiqqan nomzodlar uchun tanlov 15-noyabrdan 30-noyabrgacha davom etadi. Final 30-noyabrdan 15-dekabrgacha boʻlib oʻtadi va tantanali taqdirlash marosimi sanasi gʻoliblarni aniqlash natijalariga koʻra eʼlon qilinadi. Barcha finalchilarga brend nomi bilan chiqarilgan esdalik sovgʻalar, uchta gʻolibga esa Huawei aqlli qurilmalari taqdim etiladi.
Huawei kompaniyasi haqida:
Huawei kompaniyasi – infokommunikatsiya va infratuzilma yechimlarining, shuningdek aqlli qurilmalarning xalqaro yetakchi taʼminotchisi. Uning asosiy ish yoʻnalishlari telekommunikatsiya tarmoqlari, axborot texnologiyalari, aqlli qurilmalar va bulutli xizmatlardir, shu bilan birga Huawei raqamli texnologiyalardan foydalanish biznes uchun ham, yakuniy isteʼmolchilar uchun ham qulay va oson boʻlishini taʼminlashga intilmoqda va shu bilan aqlli, mukammal aloqa dunyosini yaratishga tobora yaqinlashib bormoqda.
Huaweiʼning keng qamrovli portfelidagi mahsulotlar, yechimlar va xizmatlar yuqori darajada ishonchlilikka va raqobatbardoshlikka ega. Ekotizim boʻyicha hamkorlari bilan ochiq birgalikda ish olib borgan holda, Huawei oʻz mijozlarining imkoniyatlari doirasini kengaytirib, ular uchun tijorat salohiyatini yaratmoqda.

Huawei совместно с УЖМК запускает соревнование «ИКТ-обозреватель Узбекистана»
Тема важности ИКТ технологий в нашем мире горячо обсуждается в этом году. Во-первых, это связано с направлением развития нашей страны в 2020, обозначенным как «Год развития науки, образования и цифровой экономики», и, во-вторых, с глобальной пандемией, которая перевела большую часть нашего общения в онлайн.  Мы в Huawei считаем, что своевременное укрепление ИКТ инфстрактуры поможет преодолеть все трудности и сделать цифровые услуги доступными каждому.
На протяжении 20 лет компания Huawei в сотрудничестве с операторами связи и партнерами по ИКТ индустрии принимала участие в значимых проектах по построению связи в Республике. И мы старались всегда найти точки соприкосновения со всеми государственными учреждениями и организациями в различных сферах экономики, чтобы внести вклад в развитие ИКТ составляющей страны и поддержать будущих и состоявших специалистов данной области.
Компания Huawei уделяет большое внимание поддержке молодых талантов, которые выбрали информационные технологии своей будущей профессией, но также не забывает о таком направлении, как развитие ИТ журналистики в стране. В 2019 году компания Huawei подписала меморандум о взаимопонимании с Университетом Журналистики и Массовых Коммуникаций Узбекистана, в котором обозначено сотрудничество и взаимная заинтересованность осуществления сотрудничества в подготовке ИКТ-журналистов.
В рамках меморандума компания Huawei и Университет Журналистики и Массовых Коммуникаций Узбекистана объявляет о запуске национальных соревнований «ИКТ-обозреватель Узбекистана», принять участие в которых могут как состоявшиеся, так и начинающие журналисты (студенты), которые интересуются и профилируются на теме телекоммуникаций и ИТ-индустрии, а также ИТ-специалисты, которые любят писать о цифровых технологиях.
Для того, чтобы принять участие необходимо:
Зарегистрироваться в телеграм боте @ICTobserverUZ_bot с указанием ваших данных (имя, фамилия, город проживания, место вашей работы/учебы, ваш канал в социальных сетях).
I. Участникам необходимо будет ответить на 3 вопроса о технологиях:
• Что такое 5G, какие страны стали пионерами в этой отрасли и какие инновации принесет 5G в Узбекистан?
• Какие направления развития должны быть основой Цифрового Узбекистана? Чему руководство страны должно уделить внимание в первую очередь?
• Умный город. Каким должен быть город вашей мечты? Основные проблемы, которые необходимо решить для осуществления данной мечты?
Ответы могут быть оформлены в виде эссе или рассказа (не менее 700 слов). Главное условие – упоминание в работе хэштегов #HuaweiUzbekistan и #ICTobserverUZ, а также публикация творческого продукта на своей странице в социальной сети и дублирование в телеграм бот. 20 участников, предоставивших самые корректные, увлекательные и развернутые тексты, получат сертификаты и смогут принять участие во втором этапе.
II. Конкурсантам предлагается написать эссе (не менее 700 слов) на тему одной из приоритетных технологий, которую развивает компания Huawei: 5G, облачные технологии, искусственный интеллект, умный город. Творческую работу необходимо будет опубликовать в социальных сетях, отметив пост хэштегами #HuaweiUzbekistan и #ICTobserverUZ и продублировать соответствующие ссылки в телеграм-бот. 10 участников, качественно раскрывших выбранную тему и получивших наибольшее количество «нативных» позитивных откликов аудитории, становятся финалистами конкурса.
III.  Финалисты проведут интервью с экспертами компании Huawei. По условиям конкурса, готовые материалы размещаются на корпоративных ресурсах компании Huawei и дублируются на социальной странице номинанта. 3 обозревателя, подготовивших самые грамотные, по версии спикеров, и популярные (по количеству лайков, комментариев и репостов) интервью будут награждены призами за 1, 2, 3 место. Форму материалов участники выбирают на свое усмотрение – допускается текст, видео и другие форматы. Креатив и нестандартная подача приветствуются и добавляют баллы конкурсантам.
Проверка и оценка конкурсных работ будет проводиться опытными представителями сферы журналистики и ИКТ-технологий:
- Александр Сучков, IT журналист
- Бахтиер Насимов, журналист и писатель
- Шерзодхон Кудратходжаев, ректор Университета Журналистики и Массовых Коммуникаций Узбекистана
- Даврон Азизов, директор корпоративных коммуникаций Huawei Uzbekistan
Регистрация участников и первый этап конкурса продлятся с 15го октября по 15 ноября. Для номинантов, прошедших во второй тур, соревнования продолжатся с 15 по 30 ноября. Финал пройдет с 30 ноября по 15 декабря и дата торжественной церемонии награждения будет объявлена по результатам определения победителей. Все финалисты получат фирменные сувениры, а трое победителей – интеллектуальные устройства Huawei.
О компании Huawei:
Компания Huawei – ведущий мировой поставщик инфокоммуникационных и инфраструктурных решений, а также умных устройств. Основные направления ее работы – телекоммуникационные сети, информационные технологии, умные устройства и облачные сервисы, при этом Huawei стремится сделать цифровые технологии доступными как для бизнеса, так и для конечных потребителей, тем самым приближая создание интеллектуального, совершенного мира связи.
Продукты, решения и сервисы из комплексного портфолио Huawei обладают высокой надежностью и конкурентоспособностью. Открыто сотрудничая с партнерами по экосистеме, Huawei создает коммерческий потенциал для своих клиентов, расширяя спектр их возможностей.
Huawei направляет значительную часть инвестиций на проведение фундаментальных исследований, способствующих мировому прогрессу. В компании работает более 194 тыс. сотрудников в 170 с лишним странах мира. Huawei – частная компания, основанная в 1987 году. Она полностью находится в собственности сотрудников.