Inson bo'lish oson, insofli bo'lish qiyin!
Biz "rahbar" so'zini eshitganimizda, ko'pincha qattiq, qiyin fe'l-atvorli odamni tasavvur qilamiz. Ammo har doim ham bunaqa emas. ko'pincha bu unchalik emas. Va birdaniga sevimli "Inson bo'lish oson, insofli bo'lish qiyin" ibora xayolga keladi.
Ana shunday hurmatga sazovori insonlardan biri Sherzodxon Tojiddinovichdir. Navbatdagi talabalar ishtirokida bo'lgan ochiq muloqot interaktiv tarzda bo'lib o'tdi.
"O'zbekistonning aholisi qancha? Mamlakatimizning tashqi ishlar vaziri kim? Mamlakat aholisining necha foizini yoshlar tashkil etadi?" Suhbat davomida shunga o'xshash savollar muhokama qilindi.
"Universitet bu kollej yoki litsey emas. Universitet professorlari shunchaki to'g'ri yo'l ko'rsatishadi, ammo boshqa hamma narsa talabaning o'ziga bog'lidir", - dedi Sherzodxon Tojiddinovich. - Inson yanda yaxshi tomonga o'zgarishga, o'z ustida ishlashga harakat qilishi lozim. Hammamizni yaxshi yashagimiz keladi. Keling, shunaqa ekan, mehnat qilaylik kamroq uxlab. Menga Mahatma Gandining so'zlari juda yoqadi: "Agar siz dunyoni o'zgartirmoqchi bo'lsangiz, o'zingizdan boshlang."
Darhaqiqat, ko'pincha biz biror narsadan shikoyat qilamiz, lekin agar biz chin yurakdan nimanidir o'zgartirmoqchi bo'lsak, unda o'zimiz birinchi qadamlarni qo'yishimiz kerak bo'ladi.
Bizning universitetimiz talabalari haqiqatan ham omadli, chunki hamma joyda ham rektor bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqa qilish imkoniyati mavjud emas.
Shuningdek, jurnalistni har tomonlama rivojlangan bo'lishi: ya'ni, u ham siyosatni, ham iqtisodiyotni, madaniyatu-ma'rifatni tushunishi zarurligi ta'kidlandi.
Sherzodxon Tojddinovich talabalar uchun ko'pgina kerakli va foydali kitoblarni tavsiya qildi.
Xo'sh, do'stlar, keling, bilimlarni birgalikda olaylik va erishganlarimiz bilan to'xtab qolmaylik. Birgalikda biz kuchliroqmiz!

It's easy to be a person, but it's difficult to be a humanistic!
When we hear the word "principal", often imagine a strict person with hard character. But it's not always true. often this is not so difficult. And one of my favourite statement comes to my mind, "It's easy to be a person, but it's difficult to be a humanistic."
One of these respectable people is Sherzodkhon Togiddinovich, the rector of Journalism and mass communications universitety. Another open conversation with students of the first year was in interactive form. "How much is the population of Uzbekistan? Who is the minister of foreign affairs of our country? How much is the percentage of youth in Uzbekistan? Such kind of questions were discussed during the meeting.
"A university is not college or lyceum. Teachers only direct to the right way but everything else depends on students themselves. Besides it, you have to have a desire to develop, constantly work on yourself, improve the skills, - said Sherzodkhon Tojiddinovich. - I like so much the great words of Makhatma Gandi like "If you want to change the world, begin doing it from yourself. In fact, we always complain about something. However, if we want to change something from the bottom of heart, we have to start changing our point of view.
The students of our university are really lucky because not all students of universities have an opportunity to talk with their rectors so often
It was also noted that a journalist should be comprehensively developed: to understand both politics, economics, and culture, sports. He needs to properly use his profession and contribute to the development of the country.
At the end og the meeting Sherzodkhon Tojhddinovich advised a lot of useful books that just should be read by everyone.