Universitetning xalqaro hamkorlari soni yana bittaga ko‘paydi. Bugun O‘zbekiston jurnalistka va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti Latviya Respublikasi elchisi Mihails Popkovsni qabul qildi. Mehmonlarni universitet rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja kutib oldi. Mehmonlar universitet yangi binosi, o‘qish jarayonlari, tele va radio studiya faoliyati bilan tanishishdi.
Mazkur uchrashuv ikki tomon uchun ham manfaatli bo‘ldi. Latviya Respublikasi elchisi universitet rektori bilan do‘stona aloqalarni yanada mustahkamlash va yangi hamkorlik loyihalarini muhokama qildi.
“Universitetingizdagi muhit meni yoshligimga qaytardi. Jurnalistik faoliyatimni esladim. O‘ylaymanki, yaqin kelajakda hamkorligimizni yanada mustahkamlab, ikki davlat o‘rtasida jurnalistika faoliyati bo‘yicha ta’lim olayotgan yoshlar uchun talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yamiz” - Latviya Respublikasi elchisi Mihails Popkovs.
Universitet rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja mazkur taklifni qo‘llab-quvvatlab, nafaqat talabalar, balki professor-o‘qituvchilar o‘rtasida malaka almashish uchun imkoniyat yaratishi mumkinligi ta’kidladi. Ikki davlatda mavjud media va jurnalistikaga oid adabiyotlardan teng foydalanish funksiyasini yo‘lga qo‘yish, Iyun oyiga qadar Zoom platformasida online uchrashuvlar va xalqaro konferensiyalar o‘tkazish taklifini berdi. Takliflar elchi tomonidan ijobiy kutib olindi.
O‘zaro manfaatli muloqotdan so‘ng elchi universitet faxrli mehmonlari kitobiga o‘z taasurotlari va tilaklarini yozdi.

Сотрудничество с Латвией
Количество международных партнеров университета увеличилось на одного. Сегодня Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана принял посла Латвийской Республики Михаила Попкова. Гостей приветствовал ректор университета Шерзодхон КУДРАТХУЖА. Гости ознакомились с новым корпусом вуза, учебным процессом, деятельностью теле- и радиостудии.
Встреча была взаимовыгодной. Посол Латвийской Республики обсудил с ректором университета дальнейшее укрепление дружеских отношений и новые проекты сотрудничества.
«Атмосфера в вашем университете вернула меня в юность. Вспомнил свою журналистскую карьеру. Я думаю, что в ближайшем будущем мы еще больше укрепим наше сотрудничество и наладим студенческие обмены между двумя странами для молодых людей, изучающих журналистику ».
Ректор университета Шерзодхон КУДРАТХУЖА поддержал предложение, отметив, что оно может создать возможности для обмена опытом не только между студентами, но и между профессорами и преподавателями. Он предложил создать функцию равного доступа к существующим средствам массовой информации и журналистской литературе в двух странах, а к июню провести онлайн-встречи и международные конференции на платформе Zoom. Посол приветствовал эти предложения.
После взаимовыгодного диалога посол записал свои впечатления и пожелания в книгу почетных гостей университета.