Navbatdagi onlayn-ma'ruza "Sarlavha yozish usullari" mavzusida bo‘lib o‘tdi
Kuni-kecha O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida Aleksandr Gradyushkoning “Raqamli muhitda media-kontentning ishlab chiqarilishi. Veb-jurnalistikada sarlavha va matnlarni yozish usullari” mavzusidagi navbatdagi onlayn-ma’ruza bo‘lib o‘tdi.
Sarlavha yozish jurnalistikada eng muhim narsalardan biri ekanligini barchamiz yaxshi bilamiz.  Maqolalarni yozishda ular muhim o‘rin egallaydi. Ular qanchalik qiziqarli va o‘ziga tortuvchi bo‘lsa, shunchalik ko‘p odamni e‘tiborini qamrab oladi.
Aleksandr Aleksandrovichning so‘zlariga ko‘ra, an’anaviy va onlayn ommaviy axborot vositalarining sarlavhalarida katta farq bor.
"Veb-jurnalistikada sarlavhalar matnni sotishi kerak. Bundan tashqari, ularni klikabel bo‘lishlari ham lozim. Va hozirda bu narsa zamonaviy texnologiyalar yordamida osonlikcha hal qilinishi mumkin", dedi Aleksandr Aleksandrovich.
Bundan tashqari, Belarus davlat universitetining jurnalistika kafedrasi dotsenti sarlavhalarni yozish uchun 10 ta qiziqarli va foydali maslahatlar bilan bo‘lishdi.  O‘zbekiston va Belarus internet-ommaviy axborot vositalarining qiyosiy tahlili ham, fursatdan foydalanib o‘tkazildi. Keyin esa, bizning universitetimiz talabalari sarlavhalarni yozish bo‘yicha o‘zlarini qiziqtirgan savollarini berishdi va ma‘ruzachi ularga zavq bilan javob berdi!

The methods of writing headlines
On December 2, the regular online lecture of Alexander Gradyushko on the topic: “Production of media content in the digital environment. Techniques for writing headlines and texts in web journalism” was held at the Journalism and Mass Communications University.
We are all well aware that the art of making headlines is one of the most important in journalism.  They have a key role in writing articles.  And the more interesting and attractive they are, the more they cover a large audience.
According to Alexander Alexandrovich words, there is a big difference in headlines between traditional and online media.
“In web journalism, headlines should sell text. In addition, they also have to be clickable. And this can easily be dealt with using modern technology,” said Alexander Alexandrovich.
In addition, an associate professor at the Department of Journalism of the Belarusian State University shared 10 interesting and useful tips for writing headlines.  A comparative analysis of the Uzbek and Belarusian online media was also conducted.  Then, the students of our university asked their questions about writing and choosing headings, and the training lecturer answered them with pleasure!