O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Qarorida “Huquqiy savodxonlik oyligi”ni o‘tkazish hamda oylik doirasida tashkil etiladigan tadbirlarda “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” mavzusiga alohida e’tibor qaratilishi va 2023-yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan o‘tkaziladigan ko‘rik-tanlovlarda ayollar, bola va yoshlar huquqlari masalalari qamrab olinishini ta’minlash belgilangan va bu bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqarilgan.
Ushbu vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston juranlistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” mavzusida darslar o‘tkazildi.
Mashg‘ulotlarda talabalarga mamlakatimizda inson huquqlarini ta’minlash borasida qilinayotgan islohotlar, kelgusidagi rejalar va belgilangan vazifalar, bu borada yangilangan Konstitutsiyadagi normalar haqida ma’lumot berildi.

Постановлением Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан» определено проведение Месяца правовой грамотности, уделение особого внимания теме «Новый Узбекистан и права человека» в мероприятиях, проводимых в рамках месяца, а также начиная с 2023 года обеспечение охвата вопросов прав женщин, ребенка и молодежи на смотрах-конкурсах, проводимых в связи с Днем принятия Конституции Республики Узбекистан. По данным задачам разработан план мероприятий.
В целях обеспечения реализации этих задач в УЖМКУз проведены занятия по теме «Новый Узбекистан и права человека».
В ходе уроков студенты были проинформированы о реформах, проводимых в нашей стране по обеспечению прав человека, будущих планах и задачах, а также нормах обновленной Конституции, охватывающих данные вопросы.