O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Qarorida “Huquqiy savodxonlik oyligi”ni o‘tkazish hamda oylik doirasida tashkil etiladigan tadbirlarda “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” mavzusiga alohida e’tibor qaratilishi va 2023-yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan o‘tkaziladigan ko‘rik-tanlovlarda ayollar, bola va yoshlar huquqlari masalalari qamrab olinishini ta’minlash belgilangan va bu bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqarilgan.
Ushbu vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston juranlistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” mavzusida darslar o‘tkazildi.
Mashg‘ulotlarda talabalarga mamlakatimizda inson huquqlarini ta’minlash borasida qilinayotgan islohotlar, kelgusidagi rejalar va belgilangan vazifalar, bu borada yangilangan Konstitutsiyadagi normalar haqida ma’lumot berildi.

Lessons on the topic "New Uzbekistan and human rights" were held at the JMCU
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On approval of the National Human Rights Education Program in the Republic of Uzbekistan" defines the Month of Legal Literacy, paying special attention to the topic "New Uzbekistan and human rights" in the events held within the month, as well as, starting from 2023, ensuring coverage of women's, child and youth rights issues at the-contests held in connection with the Day of adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. According to these tasks, an action plan has been developed.
In order to ensure the implementation of these tasks, classes on the topic "New Uzbekistan and human rights" were held at the JMCU.
During the lessons, students were informed about the reforms carried out in our country to ensure human rights, future plans and tasks, as well as the norms of the updated Constitution covering these issues.