“Zarra” ilmiy-amaliy laboratoriyasi hamda “Tiflomedia” audio jurnalining taqdimoti bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetining “Zarra” vizual tadqiqotlar va multimediyaviy loyihalar ilmiy-amaliy laboratoriyasi hamda “Tiflomedia” audio jurnalining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Dunyo hamjamiyatida axborot uzatish 2 xil usulda amalga oshirilmoqda: uzun matnlarni o‘qishni istamaydigan auditoriya uchun qisqa satrlardan iborat materiallar hamda multimedia vositalari yordamida yirik hajmli matnni ham qiziqarli qilib uzatish tendensiyasi mavjud.
Ularning qay biri samaraliroq ekanligi haqida universitet katta o‘qituvchisi Gulnoza Najmiddinova to‘xtalib o‘tdi hamda “Zarra” laboratoriyasining o‘z oldiga qo‘ygan maqsadi, vazifalari haqida ham ma’lumot berdi. Bugungi kunga qadar media laboratoriya tomonidan 3 material tayyorlandi va “Oyina.uz” portalida e’lon qilindi.
Undan so‘ng bugungi kunga qadar 2 ta soni e’lon qilingan va ijtimoiy tarmoqlarda o‘z materiallarini faol targ‘ib qilishga ulgurgan “Tiflomedia” audio jurnalining tadqimoti bo‘lib o‘tdi. Taqdimotni jurnal bosh muharriri, universitet tayanch doktorantlari Ozod Qurbonov va Iroda Nasimova tomonidan amalga oshirildi. Tadbirda Internet jurnalistikasi va mediamenejment fakulteti talabalari va universitet tayanch doktorantlari ishtirok etdi.

Представлены научно-практическая лаборатория «Зарра» и аудиожурнал «Тифломедиа».
Были представлены научно-практическая лаборатория визуальных исследований и мультимедийных проектов ЖМКУ “Zarra” и аудиожурнал "Tiflomedia".
В мировом сообществе передача информации осуществляется двумя различными способами: существует тенденция передавать большие объемы текста с использованием материалов, состоящих из коротких строк, для аудитории, которая не хочет читать длинные тексты, а также мультимедийных средств, делающих это интересным.
Гульноза Наджмиддинова, старший преподаватель университета, объяснила, какой из них более эффективен, а также дала информацию о целях и задачах лаборатории “Зарра”. На сегодняшний день медиа-лабораторией подготовлено 3 материала, которые были опубликованы на “Oyina.uz - портал.
За этим последовала презентация аудиожурнала “Тифломедиа”, который на сегодняшний день выпустил 2 номера и уже успел активно продвигать свои материалы в социальных сетях. Презентацию продемонстрировали главный редактор журнала, докторанты университета Озод Курбанов и Ирада Насимова. В мероприятии приняли участие студенты факультета интернет-журналистики и медиаменеджмента и докторанты университета.